Ako si vybrať hrýzatko?

Ako si vybrať hrýzatko?

Hračka na hryzenie

K rastu detských zúbkov dochádza ešte pred ich prerezaním cez ďasná. Z tohto dôvodu môžete odhaliť príčinu plačlivosti vášho dieťatka alebo vysokých teplôt až o pár dní neskôr.

Hryzadlá sú užitočné hračky pre deti, ktoré im pomáhajú zmierňovať bolesť pri prerezávaní zúbkov. Pri hryzení dochádza k masáži ďasien, ktorá im zmierňuje tlak v čelusti. Na trhu možno nájsť viacero druhov hryzadiel. Majú najrôznejšie dizajny, veľkosti, tvary aj tvrdosť.

Výber je široký

Medzi obľúbené typy patria hryzadlá naplnené destilovanou vodou. Tieto vodné hryzadlá môžete umiestniť do chladničky (približne na jednu hodinu), ktorá vodu vo vnútri hryzadla ochladí. Chlad príjemne uľaví na zápaly a opuchy ďasien.

Vodné hryzátko

Mnohé z hryzadiel majú kruhový tvar. Dieťaťu tak uľahčujú držanie.

Hryzátko kruhového tvaru

Na trhu sú dostupné aj jemné textilné hračky s odnímateľným hryzátkom.

 

Jemná textilná hračka s odnímateľným hryzátkom

Ak má hryzadlo hrudkovitý tvar s rôznymi výbežkami, plní funkciu zubnej kefky a dokáže zmierniť bolesti ešte účinnejšie.

Hrudkovité hryzátko s rôznymi výbežkami

Vychytávkou sú také hryzadlá, ktoré majú hrkálky. Zvuk z nich tak môže priaznivo tíšiť vaše dieťa.

Hrázátko s hrkálkou

Dôležité je však podotknúť, že každému dieťaťu vyhovuje čosi iné. Ak vaše dieťa vypľúva svoje hryzadlo, skúste siahnuť po inom type.

Pri kúpe buďte opatrní

Čítajte pozorne informácie na obale. Niektoré sú vhodné pre deti od určitého mesiaca, iné od narodenia. Zanedbávať by ste nemali ani hornú hranicu. Už trojročné dieťa je schopné prehrýzť hryzadlo a spôsobiť si tak zranenia.

Pri výbere sa vyhnite PVC materiálom, sú plné zmäkčovadiel. Bezpečné hryzadlá sú označované slovami “neobsahujú ftaláty/ zmäkčovadlá”. Hoci dnešné výrobky pre deti musia spĺňať prísne normy o zdravotnej nezávadnosti, stále sa  dajú nájsť na trhu rôzne lacné napodobeniny. Vyhnite sa tak kupovaniu tohto druhu tovaru na pofidérnych trhoviskách. Vhodným materiálom nie je ani drevo, pretože sa štiepi a môže ublížiť dieťaťu.

Nezanedbávajte starostlivosť

Dbajte však na to, že hryzadlá nepatria do mrazničky. Môžete tak spôsobiť vážne poranenia svojmu dieťaťu, preto ich vždy ochladzujte výhradne v chladničke. Nevkladajte ich takisto do mikrovlnnej rúry ani nevyvárajte vo vriacej vode. Na čistenie vám postačí jemný umývací prostriedok a čistá voda. Umývať hryzadlo možno aj v hornej zásuvke umývačky riadu, ak nie, upozornenie výrobcu nájdete na obale výrobku.

All comments

    Produkt pridaný na porovnanie