Ako si vybrať kočík? Rôzne typy, ich výhody a nevýhody

Ako si vybrať kočík? Rôzne typy, ich výhody a nevýhody

Hlboký alebo vaničkový

Hlboký kočík je najstarší typ kočíka, ktorý sa používal už od 18. storočia. Je tradičným riešením pre rodičov novorodencov. Využijete ho v podstate od prvých dní svojho dieťaťa až po obdobie 6 - 8 mesiacov, samozrejme, v závislosti od rýchlosti rastu vášho dieťatka.

 

Tento typ je určený tým, ktorí nechcú alebo nepotrebujú športovú sedačku z kombinovaného kočíka, pretože ju považujú za zbytočne veľkú alebo nepraktickú a radšej dajú neskôr prednosť ľahšiemu a rýchlo skladateľnému športovému alebo golfovému kočíku. Ak zvolíte samostatný hlboký kočík namiesto kombinovaného, máte aj o starosť menej pri skladovaní športovej sedačky, ktorú budete potrebovať až o niekoľko mesiacov.

 

Vanička poskytne vášmu dieťatku v prvých mesiacoch života dobrú podporu pri vývoji chrbtice. Okrem toho zabezpečí maximálne pohodlie aj vo veternom, daždivom či snežnom počasí, pretože ľahko do neho vložíte fusak, ktorý zahreje vaše dieťa ešte o čosi viac. Strieška zas chráni pred slnkom a vetrom.

 

Medzi hlavné nevýhody týchto kočíkov patrí ich krátkodobé využitie. Dieťa sa začína samo zdvíhať a zvedavo objavovať svet, preto vám bude hlboký kočík slúžiť približne len prvý polrok života dieťaťa. Ďalšou zásadnou slabinou vaničkových kočíkov je ich vyššia hmotnosť a zložitejšia manipulácia. Na prvý pohľad sa tento fakt môže zdať zanedbateľný, no musíte rátať tým, že dieťa bude stále rásť a vám aj pribúdať väčšia záťaž. Prevoz autom, no aj vystupovanie z vlaku alebo zo starších typov autobusov tak môže byť komplikované.

Hlboký kočík

Pozrite si všetky hlboké kočíky z našej ponuky.

Tradičná kombinácia

Obľúbená kombinácia kočíkov, ktorá vás odbremení od dilemy hlboký alebo športový kočík. Buď si zvolíte dvojkombináciu, ktorá pozostáva z hlbokého a športového kočíka, alebo trojkombináciu, pri ktorej dostanete ešte aj “vajíčko”, ktoré plní funkciu detskej autosedačky. Tá sa dá pripevniť aj na podvozok kočíka, čo je mimoriadne vhodné najmä v prvých mesiacoch života dieťatka. Kombinovaný kočík sa teší veľkej obľube najmä preto, že sa prispôsobuje veku i veľkosti vášho dieťaťa. A dokonca máte pre neho už aj autosedačku.

 

Napriek jeho univerzálnosti jeho veľkým mínusom sú väčšie rozmery, vyššia hmotnosť a uskladnenie tých častí kočíka, ktoré momentálne nepoužívate. Menšie pruženie spôsobí, že zhoršený terén dá tomuto kočíku zabraťa svoje dieťa v ňom nepohojdáte.

Kombinovaný kočík

Pozrite si všetky kombinované kočíky z našej ponuky.

Športový vs. golfový

Športový

Ak dieťaťu začína byť v hlbokom kočíku už tesno, mali by ste mu zaobstarať športový kočík. Využijete ho približne od pol roka dieťaťa až do troch rokov, v niektorých prípadoch aj do štyroch. Je určený tým deťom, ktoré vedia už samé sedieť. Opierku nožičiek a chrbta možno nastaviť až do polohy ležmo. Niektoré modely sú však už prispôsobené pre novorodencov.

Športový kočík

Pozrite si všetky športové kočíky z našej ponuky.

Golfový

Odľahčené športové kočíky sa nazývajú aj golfové kvôli podobnosti tvaru rukoväte s vakom na kolesách, ktorý používajú golfisti na palice. Pre najmenšie deti však nie sú veľmi vhodné. Staršie deti ho však ocenia. Rodičom vyhovuje najmä pre jeho skladnosť a malú veľkosť po zložení, najmä pri cestovaní v aute. Tento typ kočíkov má 3 varianty: s polohovaním chrbtovej opierky, s čiastočným polohovaním alebo bez polohovania.

Golfový kočík

Pozrite si všetky golfové kočíky z našej ponuky.

Keďže tieto typy kočíkov budete využívať výrazne dlhšie, je potrebné dbať na jeho výber. Svojou ľahkosťou, menšími rozmermi a jednoduchým skladaním vám umožní cestovať s dieťaťom bez námahy, no okrem toho sa dokáže vysporiadať aj s horším terénom.

Pre dvojičky alebo súrodencov

Tento typ kočíkov využijete, ak sa vám narodia dvojičky či trojičky, prípadne máte deti narodené rýchlo za sebou.

 

Nepopierateľnou výhodou je vozenie detí naraz bez pomoci niekoho druhého. Namiesto dvoch kočíkov tak máte iba jeden. Nečakajte však, že manipulácia s ním bude jednoduchá, pretože je robustný a ťažký.

Samozrejme, dostupné sú verzie kombinované, no aj samostatné hlboké a športové či golfové verzie. Na výber máte také, kde sa deti vozia vedľa seba alebo za sebou, tzv. tandemové kočíky.

Kočík pre dvojičky

Pozrite si všetky kočíky pre dvojičky z našej ponuky.

All comments

    Produkt pridaný na porovnanie